single

Ranking procesorów

Wybór producenta procesora wydawałby się łatwy, ponieważ jest ich tylko dwóch: Intel i AMD. Niestety obaj producenci mają zarówno zalety, jak i wady. Intel od bardzo dawna jest liderem sprzedaży ze znaczną marżą, gdyż kiedyś dysponował nowocześniejszymi technologiami produkcji, wysoką wydajnością topowych modeli, ekonomią i dobrą reklamą, ale AMD wraz z premierą procesorów Ryzen mocno umocniło swoją pozycję i obecnie dominuje prawie we wszystkich kategoriach cenowych.

Niezawodność procesorów

Technologie produkcji nowoczesnych procesorów można nazwać bliskimi doskonałości, ponieważ zawodzą z przyczyn wewnętrznych niezwykle rzadko, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy średnio 1-2 na 1000. Z reguły tylko nieliczni z czasem zmieniają swój procesor na mocniejszy, dlatego wybierając procesor do komputera, warto zaakceptować fakt, że nigdy go nie zaktualizujesz. Przyczyn jest kilka, ale prawie wszystkie z nich wynikają z nieustannego pragnienia producentów procesorów, płyt głównych i innych komponentów, aby zmusić cię do zakupu nowego systemu, a nie modernizacji starego. Średnia żywotność komputera nie jest tak krótka (5 lat i więcej), więc lepiej wybrać procesor z pewnym zapasem.

Częstotliwość taktowania i liczba rdzeni procesora

Powszechna opinia, że im więcej rdzeni i im wyższa częstotliwość procesora, tym szybciej działa komputer, nie jest do końca słuszna, gdyż szybkość działania systemu często odczuwana jest nie przez jego maksymalną wydajność, ale przez jego „responsywność”, tj. szybkość wykonywania drobnych operacji, takich jak otwieranie przeglądarki, która bezpośrednio zależy od rodzaju dysku twardego.

Płyty główne ze wbudowanymi procesorami:

Intel N3050, J1800, J3355 mają niską wydajność i są przeznaczone do najsłabszych zadań, choć w połączeniu z systemowym dyskiem SSD dość wygodnie radzą sobie z pracą biurową i surfowaniem po Internecie;

Intel J1900, N3160, J4005, a zwłaszcza Intel J3455, J4105, J4205, J5005 mają wyższą wydajność, chociaż wydajność tych procesorów jest nadal niska według współczesnych standardów.

Chociaż najlepszym zintegrowanym procesorem w połowie 2020 roku pod względem wydajności i rozpraszania ciepła jest Intel Pentium Silver J5005, dość stary, ale bardzo tani Intel Celeron J1900 wygląda bardzo atrakcyjnie jako część małych płyt głównych mini-ITX z chłodzeniem pasywnym ( np. Asus J1900I-C ).

AMD A8-9600 - najtańszy procesor do budżetowych komputerów, który mimo to ma bardzo przyzwoitą wydajność jak na swoją cenę i kartę graficzną, która wystarczy do uruchomienia nawet niektórych nowoczesnych gier na najniższych ustawieniach jakości;

Intel Celeron G4900, Intel Celeron G4930 to dobre procesory do niedrogich komputerów budżetowych. Wydajność tych procesorów jest wystarczająca do wszystkich typowych zadań, a zintegrowane karty wideo pozwalają na granie w najbardziej mało wymagające i stare gry.

AMD Athlon 200GE, AMD Athlon 220GE to niedrogie procesory do podstawowych komputerów ogólnego przeznaczenia. Ich moc wystarczy do wszystkich zwykłych zadań, a wbudowana karta graficzna wystarczy do wielu nowoczesnych gier przy minimalnych ustawieniach jakości.

AMD Ryzen 3 1200 to bardzo opłacalny procesor, ale wymaga oddzielnej karty graficznej.

AMD Ryzen 3 2200G, AMD Ryzen 3 3200G to optymalne 4-rdzeniowe procesory jako baza dla uniwersalnych i średniobudżetowych komputerów do gier.

AMD Ryzen 5 3600 lub nieco słabszy AMD Ryzen 5 2600X, AMD Ryzen 5 2600 i AMD Ryzen 5 1600 to bardzo opłacalne procesory do potężnych gier i wyspecjalizowanych komputerów o doskonałym połączeniu wydajności i ceny.